Internet Bankacılığından Altın Alınır mı?


Günümüzün en gündem konusu altın bankacılığıdır. Yapmış olduğunuz altınları bankanızda biriktirebilir ve altınlarınızı güvence altına alabilirsiniz. Bunun için müşterisi olduğunuz bankaya giderek altın hesabı açtırmalısınız. Sonrasında altınlarını internet bankacılığı üzerinden takip edebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden altın almanız da mümkündür.

İnternet Bankacılığı üzerinden gram altın, çeyrek altın ve tam altın almanız mümkün. Gram altın alacağınız zaman 1, 1.5, 2.5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gram değerinde altın alabilirsiniz. Aldığınız gram altınlar direk bankanızdaki altın hesabınıza düşer. Aldığınız gram altınları dilerseniz hesabınızda biriktirip değerlendirebilir, dilerseniz bankanızdan çekip bozdurabilirsiniz.

 

İnternet Bankacılığından Çeyrek Altın Alma

Bankanızdan alacağınız çeyrek altınlar 22 ayar saflığında ve 1.75 gram ağırlığında olacaktır. İnternetten bu değerlerde çeyrek altın alarak banka hesabınızda biriktirebilir ve dilediğiniz zaman banka şubenize gidip altınlarınızı çekebilirsiniz. Dilerseniz bankanıza vereceğiniz talimat ile maaşınızdan her ay bir çeyrek altın yapabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz çeyrek altınları bankanızdan sizinle aynı bankaya ait olan başka bir hesaba aktarabilirsiniz. Böylece ailenizden birine altın lazım olduğunda direk gidip bankadan aktardığınız altını çekebilirler. Dilerseniz bankanızla anlaşıp ileri tarihli altın da alabilirsiniz. Örneğin 3 ay sonra altın değerinin artacağını biliyorsunuz. Buna yönelik maaşınızdan 2 ay sonra altın alınmasını talimat verebiliyorsunuz.

 

İnternetten Altın Nereden Alınır?

Banka hesaplarına direk altın gönderen bazı kuyumcu siteleri var. Bu siteleri iyice araştırmanız gerek. Siteye yapılan yorumlara bakarak, site sahibi ile görüşerek güvenilir olduğuna emin olmanız gerekir. Güvenilir olduğundan emin olduktan sonra siteden almak istediğiniz altını seçiyorsunuz. Altın hesap banka bilgilerinizi veriyorsunuz. Site altını hesabınıza gönderdiğinde telefonunuza gelen mesajı onaylıyorsunuz.

Onay verdikten sonra altın hesabınıza düşüyor ve altın parasını dilerseniz karttan dilerseniz kapıda ödeme seçeneği ile ödüyorsunuz. Dilerseniz emin olmak için banka şubenize gidip hesabınızı kontrol ettirebilirsiniz. Ancak sitenin güvenilir olduğundan çok emin olmanız gerek çünkü bu konuda sahte siteler de çok yaygın. Bu şekilde güvenilir bir site bulursanız hiçbir şey yapmadan düzenli olarak hesabınızda altın biriktirebilirsiniz.


Devamını Gör...


Hangi Yaş Araçlara Taşıt Kredisi Veriliyor?


Günümüzde birçok banka hızlı onay süreci ve kolay ödeme koşulları ile ikinci el ve sıfır araç kredi imkânı veriyor. Konu bu olunca birçok müşterinin aklından da ikinci el araç kredisinin kaç yaşa kadar alınabileceği oluyor. Bu detay kredi başvurusu yapmadan önce öğrenilmesi gereken önemli bir konudur.

Araç kredisi ile taşıt alabilmek için bankalar önceleri 5 seneye kadar sınır koyuyordu fakat yeni kanunlara göre birçok banka 10 yaşa kadar araç kredisi veriyor. Aracın yaşına bakarak araç kredisi vermek biraz da bankanın inisiyatifine kalmış bir durum. Pek çok banka 5 yaşa kadar araç kredisi verirken bazıları da 10 yaşı göz önünde bulunduruyor.

 

Araç Kredisi Verirken Önemli Detaylar

Bankalar müşterilerine araç kredisi verirken araç sıfır da olsa ikinci el de olsa bazı kriterleri göz önünde bulunduruyor. Bu kriterlerden bazıları kişinin yaşı, gelir durumu, kredi puanı, sigorta süreniz, borç durumunuz olarak sayılabilir. Bu incelemeler olumlu sonuçlandıktan sonra banka sizin istediğiniz aracı inceler.

Eğer istediğiniz aracın yaşı tutuyorsa banka size araç kredisini verir. Buradaki en önemli detay ise kredi notunuzdur. Kredi notunuz düşükse diğer kriterler normal olsa bile banka size araç kredisi vermez.

 

Banka Aracın %70’ini Karşılıyor

Herhangi bir bankaya araç kredisi başvurusu için gittiğinizde banka kredinizi onaylarsa beğendiğiniz aracın %70’i kadar size kredi verecektir. Geri kalan %30 miktar size aittir. Bu sistem aynı konut kredisine benziyor. Konut kredisinde olduğu gibi de banka kredi çektiğiniz aracı hipotek altına alıyor. Borcunuzu ödemediğiniz takdirde de aracınıza el koyuyor.

Rehinin ortadan kalkması için ise bankaya olan borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle bankadan çekmiş olduğunuz araç kredisini mutlaka düzenli olarak ödemelisiniz. Aksi takdirde hem arabanızdan olursunuz hem de kredi notunuz çok aşağılara düşer. Tüm bankalarda bu kural geçerlidir. Yine de kendi çalıştığınız yani maaş aldığınız banka ile anlaşmakta fayda var. Daimi müşterisi olduğunuz için inceleme süresi daha kısa sürüyor ve daha kolay yoldan araç kredisi çekebiliyorsunuz.


Devamını Gör...


Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?


Ev almaya karar verdiniz ve bunun için belli miktarda krediye ihtiyacınız var. Bunun için internetten konut kredisi çekebileceğiniz bankaları araştırıyorsunuz. Bu araştırmayı çok iyi yapmanız gerekiyor. Hangi bankada konut kredisi faiz oranları düşük, ne kadar geri ödeme yapacaksınız gibi detayları çok iyi belirlemek gerekiyor.

Bankadan kredi çekerek kira öder gibi kredi ödeyip işin sonunda kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Bu sayede kendi evinizi istediğiniz gibi dekor edebilir, ev sahiplerinin koyduğu senelik faizlere maruz kalmayabilirsiniz. Günümüzün en iyi yatırımı ev almaktır ve bunun için ne yazık ki sermayeniz yoksa bankadan kredi çekmeniz gerekiyor.

 

Konut Kredi Başvurusu

Konut kredisine başvuru yapmanız için internet bankacılığını, mobil bankacılığı ya da bankanızın şubelerini kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden konut kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız kredi başvurusunda bulunacağınız bankanın sitesine giriyorsunuz. Orada belirtilen kredi türlerinden konut kredisini seçiyorsunuz.

Karşınıza çıkan ekrana çekmek istediğiniz kredi tutarını, maaşınızı ve diğer kişisel bilgileri giriyorsunuz. Bankanız verdiğiniz bilgileri değerlendirdikten sonra yanıt vermek için sizi şubeye çağıracaktır. Konut kredisi çektikten sonra ekspertiz işlemleri de olacağı için şubeye gitmeniz şart. Şube bilgilerinizi değerlendirdikten sonra sizlere konut kredisini veriyor.

 

Konut Kredisi Onaylandıktan Sonra Ne Oluyor?

Bankadan konut kredisi çekmek için öncelikle bir ev beğenmeniz gerek. Banka almak istediğiniz eve bir eskpertiz gönderiyor ve ekspertiz ücretini de sizden alıyor. Ekspertiz evi gezip gördükten sonra bir fiyat veriyor. Banka ekspertizin belirlediğini fiyata göre size konut kredisi veriyor. Ancak kredinin tamamını vermiyor. Ancak %80’lik limitini banka size kredi olarak veriyor. Geri kalan %20’lik bölümü kendiniz tamamlamalısınız.

Kredinizi çektikten sonra her ay düzenli olarak konut kredisini ödüyorsunuz. Banka size konut kredisi verirken evinizi hipotek altına alıyor. Borcunuzu ödemediğiniz takdirde banka evi sizden alıp satılığa çıkarıyor. Borcunuzu alıp kalan tutarı size veriyor. Banka borcunuzu kapatmadan da evinizi geri alamıyorsunuz. Yani bir nevi kredi borcunuz bitene kadar ev bankanın oluyor. Bankaya olan borcunuz tamamen bittiğinde artık ev sizin oluyor.


Devamını Gör...


En Yakın Kredi Veren Banka Listesi


Kredi çekmek, birçok insanın işini gören bir durumdur. İhtiyaç kredisi, araç kredisi ya da konut kredisi çekebilmek için birçok aşamadan geçmek gerekiyor. Ancak bazı bankalar sizleri hiç uğraştırmadan kolay bir şekilde kredi veriyor. Özellikle internetten ya da mesaj yoluyla kredi başvurusunda bulunmak pek çok müşterinin kolayına geliyor. Fakat bazı bankalar şubeye gelmeden kredi başvurusunu onaylamıyor.

Bazı bankalarda da internetten ya da telefondan yaptığınız krediler 1 saat içerisinde sonuç verebiliyor. Bu durumda müşteriler banka şubesine gitmek için uğraşmıyor.

 

Hangi Bankalar Kolay Kredi Veriyor?

Kolay kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir:

·         Teb

·         Garanti Bankası

·         İş Bankası

·         QNB Finansbank

·         Denizbank

·         ING Bank

·         Akbank

·         Odeabank

·         Yapı Kredi

·         HSBC

·         Yapı Kredi

Görüldüğü üzere 11 banka müşterilerini hiç uğraştırmadan telefondan ya da internetten kredi başvurularında bulundukları zaman olumlu ya da olumsuz olarak dönüş yapıyorlar. Bu bankalar sistem üzerinden 7/24 Findeks kredi notunuzu ve SGK maaş dokümanınızı görebildikleri için kısa sürede kredi başvurunuza yanıt verebiliyorlar.

 

İnternetten Nasıl Kredi Başvurusu Yapılır?

Öncelikle bankaya kredi başvurusu yapmadan önce internetten bankalar arasındaki faiz tutarlarını araştırın. Çünkü her bankanın faiz oranı bir değil, bazı bankalar yüksek faiz alırken bazıları düşük faiz alabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken toplam geri ödeyeceğiniz tutarı hesaplamak olacaktır. Sonrasında kredi çekmek istediğiniz bankanın internet sitesine gidin.

Burada çekmek istediğiniz kredi türünü seçin ( ihtiyaç, taşıt, konut ).  Sonrasında çekmek istediğiniz kredi tutarını belirleyin ve size sunulan soruları doğru bir şekilde cevaplayın. Sonrasında bankanız vermiş olduğunuz bilgileri değerlendirerek sizlere olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapacaktır.

 

Telefondan Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Telefondan kredi başvurusu yapmak için mobil bankacılığı kullanabileceğiniz gibi SMS yoluyla da kredi başvurusu yapabilirsiniz. Mobil şube bankadan bankaya değişiklik gösterir. SMS sisteminde ise TC kimlik numaranızı ve çekmek istediğiniz kredi tutarını bankanızın SMS numarasına göndermeniz gerekir. Bunun için bankanızın web sitesine bakıp SMS hakkında bilgi alabilirsiniz. Başvuruyu yaptıktan sonra banka size olumlu ya da olumsuz dönüş yapacaktır.


Devamını Gör...


EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileri?


Bankalar EFT ücreti almadığı zaman para gönderme işlemlerinde size epey nakit kazancı sağlayabilir. Özellikle çok sık bir şekilde EFT yapıyorsanız bu durum sizin için çok avantajlı olabilir. Normal şartlarda bir bankadan diğer bankaya EFT yapacağınız zaman belli bir tutarda para vermeniz gerekir. Bu tutar yatıracağınız paraya göre ve bankaya göre farklılık gösterebilir. Ancak genelde EFT ücreti 5-10 TL arasında farklılık gösterir.

Fakat şöyle bir avantaj daha var ki EFT ücreti almayan bankalar havale ücreti de almıyor. Yani daha net açıklamak gerekirse bu bankalar üzerinden yapılacak para transferinde herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekmiyor.

 

EFT Nedir?

EFT, farklı bankalar arasında gerçekleşen para transfer işlemidir. Bu işlem mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM’ler sayesinde gerçekleşebilir. Bununla beraber para göndereceğiniz bankanın şubesine giderek de para transferi işlemini halledebilirsiniz. EFT birçok bankada ücretli iken son dönemlerde birçok banka rekabet için müşterilerinden işlem ücreti almıyor.

Bu işlemi bankaların çalışma saatleri içerisinde yapmanız gerekiyor. Yani, banka 09.00-17.00 saatleri arasında çalışıyorsa EFT işlemi de o saatler aralığında yapılıyor. Saat 17.00’den sonra yapılan işlemi bir sonraki güne geçiyor. Hafta sonu yapılan işlem de hafta içine sarkıyor. Örneğin Pazar günü yaptığınız bir işlem pazartesi gününe sarkıyor.

 

EFT Ücreti Almayan Bankalar

Türkiye'de bulunan bankaların çok az bir kısmı bu işlem üzerinden ücreti almıyor. EFT ücreti almayan bankalar; Enpara, CEPTETEB, ING Bank ve Kuveyt Türk olarak sıralanabilir. Bu bankalara bakıldığında her birinin dijital bankacılık alanında görev yaptığını görebilirsiniz. Yani, bu ücreti almayan bankalardan para transfer işlemlerinizi birebir şubeden değil; mobil bankacılık ve internet bankacılık gibi alanlardan gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sık sık EFT yapıyorsanız eğer yukarıda belirttiğimiz bankalara geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede her defasında EFT ücreti vermek yerine ücretsiz bir şekilde karşı tarafa para gönderebilirsiniz. EFT ücreti en az 5 TL olsa her defasında bu size biraz maliyetli olabilir. Bunun yerine EFT ücreti almayan bankalara geçiş yapmak mantıklı olacaktır. Bu sayede EFT ücretine vereceğiniz para da cebinize kalır.


Devamını Gör...


Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?


Findeks kredi notu bankalar üzerinden tedarik ettiğiniz kredi hesaplamalarınızın tümüne verilen addır. Findeks kredi notu hemen hemen herkes için önemli bir referans değerdir. Findeks kredi notunu önceden bilmek ileride başvurulacak kredi için önemlidir. Findeks kredi notunuzu kredi kullandığınız bankalar üzerinden kolaylıkla öğrenebilmektesiniz. Bu işlemi gerek internet üzerinden sorgulama yöntemi ile gerekse banka şubesine giderek bizzat başvuru yöntemi ile öğrenebilmektesiniz. Findeks kredi notu hem ödeme planlarınızı, hem de kapanmış kredilerinizi ve düzenli ödemelerinizi netlik ile size sunan raporlama ağıdır. Bunu öğrenmek daha sonraki kredi tanımlamalarınızda da size yardımcı olacaktır.

 

Findeks Kredi Notu Nedir?

Bu kredi kartı, kredi kullanımı gibi bilgileri içeren değerlerdir. Burada en önemli detay kredi notunuzdur. Kredi notunuzda findeks kredi bilgileri kapsamındadır. Findeks kredi notu önemli bir bilgi içeriğidir. Bu değerlendirme ile bankalar size bir sonraki dönemlerde kredi verebilmektedir. Tabi ki findeks kredi notunuz olumsuz ise kredi talebiniz bu doğrultu da bankalar tarafından reddedilmektedir. Özetle belirtmek gerekecek olursa tüm bankaların baz aldığı bir bilgi ağı olan findeks kredi notu bankalar ile yapacağınız her işlemde karşınıza çıkacaktır. Bu notun yüksek olması da kişinin ileriki dönemlerde bankalar ile yapacağı kredi işlemlerini etkilemektedir.

 

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi çekebilmek için findeks kredi notunuzun derecesi önemlidir. Findeks kredi notunda ortalama bir değer çizgisi söz konusudur. Bu değerin altında olan kredi notu bir sonraki kredi başvurularında dikkate alınmamaktadır. Findeks kredi notu hesap cetveli ise; orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak adlandırılan rakamsal değerlerde belirtilmektedir. Kredi kullanma ihtimali orta riskli puana göre düşük olarak belirtilmektedir. Az riskli notuna göre ise gelire bağlı olarak kredi verilebilmektedir. İyi olarak belirtilen kredi notunsa ise kredi kullandırılma ihtimali ise yüksektir. Çok iyi not derecesi ise kredi kullanma oranı çok yüksek değere denk gelen bir bilgidir. Findeks kredi notu değerlendirmesi bu şekilde ifade edilebilmektedir. Kredi notunun iyi olabilmesi tamamen kişinin düzenli olarak yaptığı ödemeleri baz almaktadır.


Devamını Gör...


En Uygun Kredi Veren Bankaların Listesi


Kredi pek çok insan için önemli ihtiyaçlar arasında yer aldığı için bankaların verdiği kredi koşulları bu anlamda önem taşımaktadır. Her banka aynı koşullar çerçevesinde kredi olanakları sunmadığı için kredi çekmeden önce size en uygun banka hangisi, faiz oranları ve ödeme süresi gibi konularda detaylı bilgi almak önemlidir. Bunların ışığında pek çok kişinin merak ettiği soru ise hangi bankaların en uygun kredi verdiği sorusudur. Pek çok banka kredi seçenekleri ile müşterilerine hizmet vermektedir. Öncelikle şu dönemlerde garanti bankası öncelikle düşük faiz oranları ve uygun ödeme süreleri tanımaktadır. Bunu konut kredisi kampanyaları ile İNG bankası takip etmektedir. Yine konut kredisi ve ihtiyaç kredisi kapsamında Ziraat bankasının kredi olanakları da avantajlı olan bankalar arasındadır. Bunu takip eden bankalar ise sırası ile Vakıfbank, Halkbank, Akbank(konut kredisi ),Yapı Kredi Bankası ( konut kredisi ) Burgan Bank 8 (konut kredisi )

 

Bankalar Kredi Verirken Hangi Konulara Dikkat Etmektedir?

Özellikle ekonomik sıkıntının sık sık başvurulmasını temel bir ihtiyaç haline getirdiği kredi talepleri gün geçtikçe artmaya devem ediyor. Emekli, çalışan, memur gibi alanlarda çalışanlar gerek konut kredisi, gerek ihtiyaç kredisi ve araç kredisi gibi kategorilerde kredi başvurusu yapmaktadır. Peki bankalar kredi verirken neleri baz alarak kredi vermektedir. Öncelikle kredi başvurusu yapan kişilerin maaş tutarı baz alınarak kredi limiti değerlendirmeye alınıyor. Bunun yanı sıra meslekteki çalışma yılı, emekli olup olmadığı ve kredi ödemek için verdiği teminat bankalar için gerekli ve önemli olan detayların başında yer almaktadır.

 

Bankalardan Kredi Başvurusunda Bulunurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pek çok banka kredi verirken uzun evraklar ile karşımıza gelmektedir. Çoğu zaman uzun olduğu gerekçesi ile bu evrakları okumadan imzalayabilmekteyiz. Ancak bu içeriklerde önemli detayları kaçırıyor olabiliriz. Elbette banka prosedürü uygulayan bir içerik sunmak zorundadır. Ancak kredi onayı için atılan imzalarda gerek faiz oranları, gerek sigorta güvencesi ya da kefil gösterme gibi ve benzeri detaylar konusunda bilgi edinerek imza atmak önemlidir. Bu evraklarda daha sonra size uygun gelmeyen maddeler olabilmekte ve sizi zorlayan bir sürece taşıyabilmektedir.Bu nedenle kredi çekmeden önce müşteri temsilcinizden net bir şekilde koşulları, kuralları ve sizin avantajınıza ya da dezavantajınıza olacak detayları öğrenmeniz sağlıklı bir tercih olacaktır.


Devamını Gör...


Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?


Kredi notu son dönemlerin en popüler olan konularından biridir. İlk olarak kredi çektiğinizde ödemeleriniz ne kadar düzenli ise o derecede sonraki kredi çekme işlemlerinizde size artı değer olarak geri dönüşümü olacaktır. Oluşturulan bir bilgi havuzunda sizin kredilerinizi düzenli ödeyip ödemediğiniz not alınmaktadır. Daha sonraki dönemlerde kredi başvurularınızda yapılan ödemelerinize göre kredi başvurunuz değerlendirilmektedir. Kredi notunu yükseltmenin yolu yine bankalar üzerinden yaptığınız işlemlerdir. Ancak düzenli ödeme ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kredi ödemesi yaptığınız süreçlerde aylık ödemeniz tahmini 300 TL ise, siz 320 gibi bir tutar yatırabilirsiniz. Daha öncesinde aksattığınız ödemelerinizle düşen kredi notunuz bu şekilde yükselebilmektedir.

 

Kredi Notunuzu Yükselmek İçin İlginç Yedi Yöntem

Kredi notu yükseltmen artık nerede ise hayati önem kadar kıymetli bir konu haline geldi. İnsanların çoğu bu konuda bir bilgi arayışı içindeler. Öncelikle kredi ödemelerinizi düzgün yapmanız bu anlamda çok önemli olmaktadır. İkinci önemli detay ise sık sık kredi notunuz hakkında bilgi edinmenizdir. Bu anlamda size verilecek olan risk raporunu gözden geçirerek işe başlayabilirsiniz. Kredi risk raporunu bankanız ile irtibata geçerek de temin etmeniz mümkün olmaktadır. Diğer önemli detay ise kredi notunu etkileyen sebepler konusunda bilgi edinmenizdir. Bunların ışığında kredi kullanma yoğunluğu, kredili ürün ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu ve yeni kredili ürün açılışları gibi detaylar konusunda bilgi edinin. Bu detayları kontrol altına aldığınızda ise kredi notunuzu kontrol edebilme şansınız daha da yükselecektir.

 

Borçların Zamanında Ödenmesi Kredi Notu İçin Gerekli

Kredi notu için en önemli detay borçların zamanında ödenmesidir. Yazımızda aktardığımız pek çok detay da elbette kredi notunu yükseltmek için çok kıymetli detaylar arasında yer alıyor. Ancak düzenli ödenen kredi borçları hem kredi notunu yükseltecektir, hem de daha sonraki kredi çekme işlemlerinde sizlere kolaylık sağlayacaktır. Borçların düzenli ödenmesi ise kredi çekme aşamasında yapılan doğru hesaplamadır. Kredi çekmeden önce size uygunluk durumunu mutlaka gözden geçirmelisiniz. Faiz oranlarınız iyi hesaplamalı ve ne kadar yıl taksit ödeneceğini belirleyerek bütçenizi zora sokmamalısınız.


Devamını Gör...


Kara Liste Nedir Kara Listeden Nasıl Çıkılır?


Kara liste genel bir tanım içerse de finansal anlamda tanımlanan bir kavramdır. Daha net bir tanım ile ifade edilecek olursa geç ödenen kredi borçlarının ya da ödemesi yapılmayan borçlar nedeni ile yasal takip sürecinin başlamış olması durumudur. Kara liste kavramının içinde yer almak belirli kategorilerde değerlendirilmektedir. Eğer kara listeye alınmışsanız bu durum kredinizi ne kadar zamanda ödeyip ödemediğinize göre değerlendirilmektedir. Kredinizi taksitlendirip belirttiğiniz sürede düzenli ödemeniz halinde belirli bir süreden sonra kara listeden çıkarılabilmektesiniz. Ancak bu zaman diliminde de vaat edilen sürede kredi taksitlerini ödemeniz önemli olmaktadır. Düzenli yapılan ödemeler kara listeden çıkmak için en önemli olan detayların başında gelmektedir.

 

Ne Kadar Sürede Ödeme Yapmazsam Kara Listeye Girerim?

Yazımısın başlarında da belirttiğimiz gibi kredi taksitlerini zamanında ödemediğimiz zaman banka size belirli bir zaman tanıyacaktır. Eğer bu süreçte de ödeme yapılmazsa kara listeye alınmanız kaçınılmaz olmaktadır. Tüketici kredisi sözleşmesine göre kredi taksitini geç ödeyen kişiye banka yasal takip başlatma yetkisine sahiptir. Kredi borcu üst üste iki kez ödenmediğinde kredi aldığınız kurum size yaklaşık olarak otuz günlük bir süre tanımaktadır. Bu zaman diliminde ödemeleri düzenlemeye koyarsanız kara listeye alınmayacaksınız. Ancak bu süreçte de ödeme yapmasanız kara listeye alınarak yasal takip sürecine gireceksiniz. Bu nedenle ileride daha rahat kredi çekebilmek için kredi taksitlerini düzenli ödemek önemlidir.

 

Haciz Kara Listeye Alındıktan Sonra Mı Gelir?

Kredilerin düzenli ödenmesi önemli bir konudur. Bankaların tanıdığı sürede kredi borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Sırası ile üç kez üst üste ödenmeyen kredi taksitleri sonrasında banka size borçlarınızı ödeyin şeklinde ihtar çekecektir. Yine pek çok banka müşteri temsilcileri vasıtası ile bağlantıya geçerek sizi durumdan haberdar etmektedir. Aynı zamanda borcunuz ile ilgili size yapılandırma seçenekleri sunmaktadır. Eğer bu süreçte borcunuzu yapılandırarak ya da ödeme yaparsanız kara listeden çıkabilirsiniz. Bu süreci borçlarınızı kapatarak çözümlediğinizde size haciz gelmeyecektir. Ancak yapılandırma yaptıktan sonra da ödeme işlemini yapmasanız banka elinizde bulunan, üzerinizde bulunan gayrimenkullerinize haciz işlemi uygulayarak sizden borçlarınızı tahsil etme yoluna gitmektedir. Ancak bankalar artık ufak meblalar için ev eşyalarına haciz gönderme yolunu genellikle tercih etmemektedir. Bu durum zamanında pek çok banka için kötü reklama sebep olmuştur. Bunun yerine kurumlar kişi ile anlaşma yoluna gitmeyi tercih etmektedir.


Devamını Gör...


Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?


Kredi Kartı Başvuru Nasıl Yapılır?

Kredi kartı artık pek çoğumuzun kullanmaktan vazgeçemediği olanaklar arasında yer almaktadır. Ancak kredi kartına sahip olmanın da bazı kuralları söz konusudur. Kredi kartı başvurusu yapmak için öncelikle hangi banka üzerinden kart temin etmek istediğinizi netleştirmeniz gerecektir. Kredi kartı kullanımına ilk başlandığı zamanlarda banka şubesine gitmeden başvuru yapılmamaktaydı. Ancak gelişen teknolojik olanaklar sayesinde artık bankaların web siteleri üzerinden formları doldurarak başvuru yapılabiliyor. Banka uygun gördüğü takdirde sizinle iletişime geçerek kredi kartı işlemleriniz için sizinle iletişime geçiyor. Şube üzerinden başvuru yapmak isterseniz sizden bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar kimliğiniz, maaş bordronuz, ikamet belgeniz gibi evraklar olabilmektedir. Her bankanın farklı bir başvuru sistemi olduğu için tercih edeceğiniz banka ile ilgili önceden bilgi almak daha akılcı bir seçenek olacaktır.

 

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kredi kartı başvurusu yaparken bankaların sağladığı olanakları gözden geçirmeniz gerekmektedir. Limit konusunda bankanıza bilgi vermeniz daha sonra yaşayacağınız sorunların önüne geçmektedir. İlk başvuruda banka belirli bir limit verecektir. Daha sonra bu limit aldığınız maaş oranına göre periyodik zaman dilimlerinde artacaktır. Bu konuda artışın olup olmayacağı konusunda yine kartı aldığınız banka ile iletişim kurmanız sizin için faydalı olacak bir seçenektir.

 

Kredi Kartı Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kredi kartı günümüzde artık hemen hemen bir gereklilik halini aldı. Bu nedenle kredi kartı talebi de her geçen gün artarak devam ediyor. Bu aşamada kredi kartı için başvuranların en çok merak ettiği soru ise; kredi kartı başvurusunun ne zaman sonuçlanacağı konusudur. Eğer kredi kartı başvurusu şubeden yapılacaksa başvuru yapıldığı gün mesai saatleri içinde onay alabilmektedir. Bu süreçte genel müdürlüğe kısa sürede iletilen müşteri bilgileri işlemleri hızlandırabilmektedir. Aynı gün içinde onayı alınan başvurunuz ile ilgili size bilgi verilmektedir. Bu durum bankalara göre de farklılık gösterebilmektedir. Kredi kartı onayından sonra, kredi kartı teslimi ile ilgili size bilgilendirme mesajı gelmektedir. Yaklaşık olarak bir hafta gibi bir zaman diliminde kredi kartınız size teslim edilmektedir.

 


Devamını Gör...